Salvează! Transformă! Savurează!

Data publicării: Marţi, 3 mar 2026

Salvează! Transformă! Savurează! Te-ai întrebat ce se întâmplă cu mâncarea rămasă de ieri? Te invităm alături de noi să îi dăm o a doua șansă.

Alături de Marius Tudosiei, ambasadorul Băncii Locale de Alimente Sector 6, vă demonstrăm cum un preparat gătit, rămas în frigider, poate deveni baza unei plăcinte gustoase, consistente și surprinzător de creative.

  • Nu aruncăm la gunoi.
  • Nu risipim niciun aliment.
  • Reinventăm și savurăm!

Pentru că fiecare gram de mâncare înseamnă resurse, timp și grijă. Iar, de cele mai multe ori, risipa nu începe din lipsă de soluții, ci din lipsă de inspirație.

În acest episod, tocănița de fasole de ieri devine plăcinta gustoasă de azi. Simplu. Clar. Aplicabil.

  • 3 pași. Zero complicații.
  • Economisești bani. Reduci risipa. Gătești responsabil.
  • Cel mai important, savurezi fiecare bucățică, fără risipă.

Așadar, nu uita: Salvează! Transformă! Savurează!

 

Activitatea noastră în cifre

Ce am reușit împreună:

840
tone
alimente din donații
3100000
euro
donații (hrană și alimente esențiale)
433000
de porții calde
copiilor din programul „Școală după Școală”
155000
de porții mâncare
beneficiarilor Cantinei Sociale
75000
de pachete
beneficiarilor de servicii sociale

Un proiect

Un proiect al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6, Bucureşti